::  Artyleria samobieżna  ::

 
Oczywiście przyjęta tutaj klasyfikacja jest w pewnym stopniu umowna, bo i pojazdy serii "Marder" i "Nashorn" zaliczały się do grupy Panzerjager - czyli niszczycieli czołgów.

 

 Hummel opis - galeria humm_01.jpg (60611 bytes)

 Marder I,II,III  Marder to nazwa serii niemieckich samobieżnych dział przeciwczołgowych. Początek serii dał w 1942 Marder I, czyli działo przeciwczołgowe PAK 40 kaliber 75 mm umieszczone w opancerzonej barbecie na szczycie zdobytych we Francji opancerzonych ciągników Lorraine. Ogółem przebudowano 184 maszyny, z których większość skierowano na front wschodni. W Marderze II wykorzystano podwozie niemieckiego czołgu PzKpfw II, a odkryte stanowisko artyleryjskie osłonięte było po bokach płytami pancernymi grubości l4,5 mm. Montowano na nim niemieckie działo przeciwpancerne kal. 75 mm. Model ten wyprodukowano w liczbie 1293 sztuk. Następny z serii - Marder III - budowany był na bazie czeskiego czołgu LT 38 oraz później na podwoziu PzKpfw III. Jak w poprzednich wersjach działo kalibru 75 mm montowane było na trójbocznym otwartym stanowisku; obsługę stanowiły cztery osoby. Produkcja Mardera III sięgnęła 437 egzemplarzy, lecz doświadczenia na froncie rosyjskim pokazały, że przód pojazdu był nadmiernie obciążony, przez co łatwo zapadał się w śniegu i błocie. Wprowadzono więc poprawki: ,silnik został przesunięty do środka, a stanowisko działa do tyłu. Produkcja tego wariantu ruszyła w połowie 1943 i sięgnęła 799 sztuk. Nazwę Marder nadawano również innym pojazdom: w 1941 Niemcy zdobyli mnóstwo rosyjskich dział kalibru 76,2 mm, które natychmiast zaczęto montować na podwoziach czołgu PzKpfw ll nadając tym konstrukcjom roboczą nazwę Marder II. Niemcy będąc w posiadaniu wielu tych dział, zdecydowali się dokonywać ich adaptacji w najprostszy sposób: demontowano koła wraz z ogonami, by tak ogołocone działo przymocować do kadłuba czołgu i osłonić dobudowanym pancerzem. Tak złożone pojazdy służyły do czasu pojawienia się oryginalnych pojazdów Marder II, które dla lepszego  rozróżnienia powinny być nazwane Marder II 76 mm PAK36(r)

marder3_01.jpg (49580 bytes)

marder2_01.jpg (38535 bytes)

 

Nashorn Niemieckie samobieżne działo przeciwpancerne. Prototyp zbudowano listopadzie 1942 jako półodkryty pojazd gąsienicowy - podwozie czołgu Panzer IV wyposażono w 88-mm armatę L/71 Pak 43J1. Początkowo nazywano je Hornisse. Od 1943 działa Nashorn organizowano w  bataliony niszczycieli czołgów (po 30 maszyn w każdym), pozostające w odwodzie dowódców armii. Były dość zwrotne i mogły rozwijać prędkość do 42 km na godz. Łącznie wyprodukowano 473 działa samobieżne tego typu. Wyparły je z produkcji działa typu Jagdpanther.

nash_01.jpg (47533 bytes)

 4,7cm Pak(t) sfl auf PzKpfw I Ta samobieżna lekko opancerzona armata przeciwpancerna powstała w oparciu o podwoziu lekkiego czołgu PzKpfw I. Działo to było uzbrojone w armatę 47 mm zdolną przebić pancerz 55 mm z odległości 500m. Waga pojazdu 6,4 T i obsługiwany był przez trzech członków załogi. Wyprodukowano 132 pojazdy w latach 1939-40. 

4_7_pak_pz1.jpg (42740 bytes)
under construction  
 Strona główna