Strona główna

 

SG Silva Rerum - wartościowy kanał YouTube, prowadzony przez Szymona Gornowicza, ciekawe filmy i informacje szczególnie dla wszystkich pasjonatów historii i falerystyki. Polecam!

 

SGyoutube.jpg (396929 bytes)

Szkolenie z niszczenia czołgów sowieckich, w lewym dolnym rogu widoczny Hafthohlladung - granat magnetyczny - mógł przepalić 140 milimetrowy pancerz lub 500 milimetrowy beton.

mina.jpg (225650 bytes)

"Chwat" - Hetzer zdobyty przez powstańców 2.08.1944 - dalsza historia już nieciekawa... Garażowany w budynku poczty, zasypany podczas zniszczenia budynku, zezłomowany w 1950 roku z powodów politycznych. Nigdy nie brał udziału w walkach...

chwat.jpg (257605 bytes)

Prace nad czołgiem ciężkim Panzerkampfwagen VII Löwe rozpoczęto już w 1941 roku. Nowy czołg miał mieć 140mm pancerz przedni i 100mm pancerz boczny. Pojazd miał być obsługiwany przez 5-cio osobową załogę. Nowy czołg miał rozwijać maksymalną prędkość ok. 44km/h a napęd miał stanowić silnik 1000KM Daimler-Benz montowany w kutrach torpedowych. Głównym uzbrojeniem miała być armata 105mm zamontowana w wieży. Ciężar czołgu: około 90 ton. Podczas prac projektowych parametry techniczne czołgu uległy zmianie, m.in. powiększono planowany kaliber armaty do 150mm. Jednak od koniec 1942 roku projekt został anulowany - z powodu pomysłu stworzenia czołgu superciężkiego Maus.

loewe.jpg (378652 bytes)

Panzerkampfwagen 4 - przekrój. Ciekawostka: Pewna liczba czołgów służyła także po zakończeniu wojny, m.in. w Bułgarii, Jugosławii, Finlandii, Egipcie, Hiszpanii, Jordanii i Turcji. 17 egzemplarzy wzięło udział w wojnie sześciodniowej w 1967 roku, walcząc po stronie syryjskiej.

pz4.jpg (162108 bytes)

Panzerkampfwagen 3 - przekrój. Ciekawostyka: czołgi PzKpfw III służyły również w armiach innych krajów. Niewielka ich liczba trafiła na Węgry (10 szt.), do Rumunii (11 szt.), Bułgarii (7 szt.) i Słowacji (10 szt.). Kilka egzemplarzy zostało przekazanych również Chorwacji.

pz3.jpg (176770 bytes)

Sturmpanzerwagen A. 7V - przekrój. Ciekawostka: Dopiero 21 marca 1918 roku pierwsze niemieckie czołgi wzięły udział w walkach. Do końca wojny oddano do użycia tylko 20 A.7V. Razem z 40 angielskimi czołgami zdobycznymi typu Mk IV, naprzeciw 60 niemieckim czołgom stało około 1600 angielskich, 3000 francuskich i 1000 amerykańskich.

a7.jpg (116937 bytes)

Montaż kół nośnych w czołgu Tygrys wczesnej wersji oraz naprawa w warunkach polowych. Prace przy zawieszeniu składającym się z 8 par potrójnych kół jezdnych nie należały do łatwych. Tygrys miał łącznie 48 kół nośnych...

tiger1.jpg (336510 bytes)

Sowieci, podobnie jak Niemcy wykorzystywali czołgi zdobyczne. Tutaj przykład 3 Panter z gwiazdami zamiast krzyży. Polska, rok 1944.

3panther.jpg (149425 bytes)

Tygrys rozstrzelany przez Rosjan podczas testów na poligonie w roku 1943. 

tiger1943.jpg (233817 bytes)

Wykres produkcji czołgów TIGER II

tiger2prod.jpg (157764 bytes)

"Pancerny Niedźwiedź" to gazeta wojenna dla obrońców Berlina, była drukowana do samego końca walk o stolicę III Rzeszy.

panzerbar.jpg (258532 bytes)

Heinz Wilhelm Guderian -Generalny Inspektor Wojsk Pancernych - "ojciec" Panzerwaffe. Jego syn Heinz Günther Guderian, weteran II wś - po wojnie został mianowany... Generalnym Inspektorem Wojsk Pancernych Bundeswehry.

Heinz_Guderian.jpg (164547 bytes)

Po wojnie dzieciaki miały do zabawy prawdziwe czołgi i to jakie!  

Ktiger.jpg (154459 bytes)

Ciekawe przykłady "ekologicznego" wzmocnienia opancerzenia Tygrysów.

eko-tiger.jpg (136141 bytes)

Powstańcze pojazdy bojowe PW 1944

powstanieW.jpg (248944 bytes)

Wasserpolacken. Relacja Polaka w służbie Wehrmachtu. Joachim Ceraficki Wcielony do Wehrmachtu w maju 1942 jako obywatel Rzeszy III kategorii spędził w niemieckim wojsku niemal trzy lata. Ciekawa książka, polecam.

wasserpolacken.jpg (42970 bytes)

Landkreuzer RATTE, szkoda, że nie powstał...

P__1000_Ratte.jpg (789826 bytes)

Polak - Węgier dwa bratanki? Jak widać Niemiec - Węgier też ;-) 

hungarian.jpg (120392 bytes)

    Dokładne wymiary Pantery z oryginalnej instrukcji z II wś. Może ktoś potrzebuje, bo buduje model w skali 1:1 ;-)

pantherm.jpg (299882 bytes)

   W pierwszych 6 miesiącach wojny Związek Sowiecki w walkach z armią niemiecką stracił 17,5 tysiąca czołgów. Było to głównie spowodowane błędnymi decyzjami sowieckiego dowództwa oraz bardzo słabym wyszkoleniem żołnierzy radzieckich, np. mechanicy czołgowi przed wyruszeniem na front przechodzili tylko półtoragodzinne kursy obsługi czołgu.

   Na froncie zachodnim PzKpfw V "Panther" miały dużą przewagę nad czołgami alianckimi. Trzy bezpośrednie trafienia z działa 76,5mm czołgu Sherman musiała otrzymać Pantera, aby zostać powstrzymana. Podczas walk z Shermanami dochodziło do "zabawnych" sytuacji. 17 stycznia 1945 roku Pantery z 10 SS D.P. "Frundsberg" napotkały pod miejscowością Herlishein amerykańskie Shermany. Po kilkunastu minutach płonęło kilka Shermanów, a pozostałe się poddały. Okazało się, że Amerykanie opracowali instrukcję, w której zabraniali swoim czołgistom walki na krótkie dystansy z Panterami.

   13 czerwca czołgi z 101 sSSPzAbt z Dywizji Pancernej SS "Liebstandarte Adolf Hitler" zaatakowały pozycje 7 Brytyjskiej Dywizji Pancernej. Do ataku doszło na linii Villera-Bocage, niemieccy czołgiści prowadzeni byli przez Obersturmfuhrera Michaela Wittmanna. Cztery niemieckie Tygrysy dosłownie rozszarpały angielskie Cromwelle, po dwudziestu minutach na placu boju pozostało dwadzieścia pięć palących się angielskich czołgów.

   Kilka słów o największej bitwie pancernej w czasie II w.ś.

         W 1943 roku Hitler zażądał decydującego zwycięstwa w centrum radzieckiego frontu. Zdobycie Charkowa przez marszałka polnego von Mansteina spowodowało utworzenie na froncie wielkiego łuku. Operacja "Cytadela" miała na celu otoczenie i zniszczenie dwóch radzieckich grup armii stacjonujących w rejonie Kurska. 9 Armia generała Modela rozmieszczona na północ od Kurska i 4 Armia Pancerna generała Hotha na południu miały do dyspozycji 900 000 żołnierzy, 2 700 czołgów, 10 000 dział  i 1 850 samolotów. Wolne gromadzenie sił przez Niemców pozwoliło marszałkowi Żukowowi, który otrzymał ostrzeżenie grupy szpiegowskiej "Lucy", na zebranie jeszcze większych sił. Dookoła Kurska, chronionego przez 8 pierścieni pól minowych oraz działa przeciwpancerne, generałowie Rokossowski i Watutin (z armią generała Koniewa w rezerwie) zgromadzili 1 300 000 żołnierzy, 3 600 czołgów, 20 000 dział oraz 2 400 samolotów. Niemcy natarli 5 lipca. Atak poprzedził potężny ogień artyleryjski, który jednak dotarł tylko do zewnętrznych radzieckich linii frontu. Sowieccy kanonierzy obsługujący działa przeciwpancerne odkryli, że potężnie opancerzone czołgi "Panther" i "Tiger" miały z tyłu słaby punkt. Szturmowy samolot IŁ-2 zwany "Sztormowik", wyrządził duże szkody niemieckim związkom pancernym, podczas gdy samoloty myśliwskie Jak-9 walczyły z samolotami Luftwaffe. 12 lipca zwarło się ze sobą 1 300 czołgów. Starcie zbrojne pod Kurskiem było uważane za najwiekszą bitwę pancerną świata (do czasu wojny arabsko-izraelskiej w 1973 roku). Żukow sięgnął po rezerwy. Niemcy zostali odparci, tracąc przeszło połowę sprzętu pancernego i samolotów oraz około 100 000 żołnierzy. Straty po stronie radzieckiej były równie wysokie, ale ostatnia wielka ofensywa niemiecka na wschodnim froncie została złamana i odparta. Na podstawie: "II wojna światowa" R. O'Neill

Herby Dywizji Pancernych Wehrmachtu i Dywizji Pancernych SS - Zobacz.

  Niemcy, szczególnie w początkowym okresie wojny, zdobyli duże ilości sprzętu pancernego. Wszystkie sprawne technicznie pojazdy były wcielane do jednostek Wehrmachtu, Waffen SS, Luftwaffe czy jednostek policyjnych. 

  Jeśli ktoś lubi zwiedzać, to znajdzie tu spis muzeów wojskowych ze sprzętem pancernym.- Zobacz.

  Order Czerwonej Gwiazdy dostawał w Armii Czerwonej każdy, kto zniszczył choć jeden niemiecki czołg. Dla dowódców radzieckich ordery były najważniejsze. Radziecki żołnierz mógł być głodny, ale zaraz po walce musiał otrzymać order. Gdy w nocy 26 października 1941r. szef oddziału kadr 64 Armii zgubił walizkę z 40 orderami, poinformowano o tym zdarzeniu samego Stalina. Na Kremlu powstało takie zamieszanie, jakby zaginęły co najmniej tajne plany obrony Moskwy. Stalin osobiście wydał rozkaz odnalezienia walizki z orderami. Znalazła się po dwóch dniach. Brakowało tylko jednego orderu, mimo to pechowy szef oddziału kadr został rozstrzelany.

  W początkowym okresie wojny z Niemcami Stalin nazywał swoich generałów idiotami z powodów ponoszonych przez nich klęsk. Sowieccy dowódcy faktycznie bili rekordy głupoty - byli niedoświadczeni; starą kadrę Stalin wcześniej sam wykończył. Jednym z najbardziej drastycznych przykładów głupoty był epizod bitwy nad Donem, gdy przeciwko niemieckiej 16 Dywizji Pancernej wysłano 3 bataliony absolwentów szkoły oficerskiej, którym nie wydano nawet broni. Dowodzący atakiem oficer, już w niewoli opowiadał, że protestował przeciwko wysyłaniu na front nieuzbrojonych żołnierzy, ale został zrugany przez pijanego generała jako "dekownik i dywersant".

Stalin długo nie przyjmował do wiadomości rozmiarów klęski Armii Czerwonej w wojnie z Niemcami. 5 października 1941 roku pilot samolotu powiadomił, że na drodze w odległości 180 km od Moskwy posuwa się na wschód kolumna hitlerowskich czołgów. Nikt w to nie uwierzył i wysłano drugi samolot. Kiedy pilot potwierdził ten meldunek, wysłano kolejny samolot. Trzeci pilot również poinformował o długiej na kilkanaście kilometrów kolumnie wojsk niemieckich. Na rozkaz Berii aresztowano trzech pilotów za "rozpowszechnianie paniki". Wszyscy zostali rozstrzelani, a niemieckie czołgi niemal doszły do Moskwy. 

"Złota myśl": "Czołg to czysty kaprys!" - generał sir Louis Jackson w 1916 roku. 

Pancerz Tygrysa, wykonany ze szlachetnej stali, był tak twardy, że pociski często pękały po trafieniu. W takiej sytuacji zdarzało się, że od wewnętrznej strony, przy dostatecznie dużej sile uderzenia, odrywały się kawałki stali i raziły załogę. Uczestnik walk w Normandii wspominał, że Tygrys ostrzelany z małej odległości, przez 3 Shermany, nagle zatrzymał się i przerwał ogień. Na jego pancerzu nie było śladów przebicia; po zajęciu terenu przez piechotę okazało się, że czołg był nie uszkodzony, ale cała załoga została wybita odpryskami pancerza.